W naszym sklepie znajdziesz dodatki do Bujo, jak w skrócie często nazywają Bullet Journal jego użytkownicy. Ale co to właściwie jest? Jeśli ta nazwa brzmi dla Ciebie obco lub po prostu jesteś ciekawa/y co to takiego – zapraszam do czytania.
Bullet Journal to metoda zarządzania czasem stworzona przez Ryder’a Carroll’a
Jest to dość innowacyjne podejście do tworzenia list “to Do”, zapisywania wydarzeń i kontroli nad wieloma sprawami, o których musimy zazwyczaj pamiętać. Wszystko jest maksymalnie uproszczone, żeby było jak najbardziej użyteczne i skuteczne. A co najważniejsze, można tą metodę dowolnie modyfikować pod siebie.
Najwięcej dowiesz się u źródła, czyli na oficjalnej stronie www.bulletjournal.com (dla anglojęzycznych).
Na czym polega Bullet Journal?
Jest to system zapisywania zadań, planów i wydarzeń skorelowany z odpowiednim ich oznaczaniem za pomocą konkretnych ikonek według klucza. Możemy to robić w zwykłym zeszycie lub notatniku, nie potrzeba do tego kalendarzy czy planerów, bo system nie skupia się na datach. Można natomiast sobie wprowadzić daty jeśli ich potrzebujesz.
Ile osób tyle rodzajów BuJo, jedni prowadzą je bardzo prosto inni lubią dodatki i wymyślanie kolejnych układów. Nie ma dobrej i złej drogi, o to w tym chodzi, żeby Twój Bullet Journal był taki jaki Ty chcesz. Osobiście uważam, że dopóki spełnia swoje zadanie – pomaga zarządzać czasem i zadaniami – to warto go prowadzić.
Ryder Carroll proponuje zacząć od prostego klucza oznaczania tzw. “tasków”:
- zadania
– zapiski
ο wydarzenia
Dalej już polecam opracować własny system oznaczeń dla zadań wykonanych(X), lub przeniesionych na później (>), rzeczy ważnych (!) oraz tych, z których jednak rezygnujesz. Możesz też używać kolorów, tak naprawdę wszystkiego, dzięki czemu szybko się połapiesz o co chodzi.
Od czego zacząć Bullet Journal?
Od chęci. Naprawdę. No i przyda się jeszcze jakiś notes lub zeszyt i coś do pisania. I wystarczy.
Później, jeśli poczujesz taką potrzebę możesz dodać kolorowe pisaki, naklejki, washi tape i przeróżne inne dodatki. Jednak nie jest to podstawa, i warto zacząć od prostych rzeczy, żeby załapać o co chodzi i przede wszystkim – sprawdzić czy jest to system dla Ciebie.
Niektórzy czują się onieśmieleni przez mnogość dodatków do BuJo. Przez milion możliwości zrobienia rozpisek i rozkładów. Ale warto pamiętać, że to tylko opcjonalne dodatki, a nie podstawy. W prostocie siła, a sam system jest naprawdę świetny. U mnie sprawdził się bardzo dobrze, bo pomaga mi ogarniać rzeczywistość. Dla tak roztrzepanej osoby jak ja to nie lada osiągnięcie!
Zazwyczaj mój Bullet Journal jest ograniczony do krótkiej rozpiski miesiąca (tu wpisuję urodziny, jakieś wyjazdy, ważne rzeczy z ustaloną lub stałą datą), dalej mam listę rzeczy do zrobienia, wpisuję tam wszystko i dopisuję w ciągu miesiąca. Potem na podstawie tej ogólnej listy robię sobie dzienne listy zadań do wykonania na ten konkretny dzień. Jeśli nie testuję nowych układów i rozkładów pod kątem produktów do sklepu – to jest wszystko. U mnie, przynajmniej na tą chwilę, sprawdza się to idealnie.
Mam nadzieję, że trochę Ci wyjaśniłam ideę BuJo i może nawet zachęciłam do spróbowania 😉 Jeśli tak, podziel się wpisem w social mediach!
Produkty przeznaczone do Bullet Journal znajdziesz TUTAJ.